Materiály

Pozrite si hlavné vlastnosti materiálov, z ktorých pre Vás vyrábame Vaše obľúbené pančušky, ponožky a spodnú bielizeň:

 

Polyamid

Názov polyamid v skutočnosti označuje celú skupinu extrémne odolných syntetických materiálov s veľmi podobnými vlastnosťami. Tieto materiály, na textíliách označované skratkou PA sa stali jednými z hlavných syntetických tkanín využívaných v textilnom priemysle. Prvý krát boli laboratórne vyrobené v roku 1939 zložitou chemickou reakciou z ropy. Od tohto roku sa začala produkcia polyamidov každým rokom rozširovať.

Tak obľúbeným sa tento materiál stal práve kvôli jeho excelentným vlastnostiam. Medzi tie najhlavnejšie patrí jeho nízka váha, vysoká odolnosť voči fyzickému poškodeniu, skvelá elasticita, ale najmä jeho minimálna údržba – polyamidové vlákna sa veľmi ľahko perú aj sušia a zároveň nestrácajú na kvalite. Polyamid je okrem toho aj odolný voči UV žiareniu a chemikáliám a niektoré druhy sú extrémne odolné aj voči vysokým teplotám.,

 

Elastan

Elastan, inak nazývaný aj spandex je syntetické vlákno, známe kvôli jeho schopnosti roztiahnuť sa. Ide o takzvaný kopolymér, vyrábaný pomerne zložitou cestou. Jeho využitie je naozaj široké a to práve kvôli jeho výborným vlastnostiam.

Hlavnou výhodou elastanu, ako jeho názov napovedá, je jeho nesmierna flexibilita a pevnosť. Toto syntetické vlákno sa dokáže bez poškodenia opakovane naťahovať až na 5-násobok svojej dĺžky. Navyše, elastan je veľmi ľahký, nekrčí sa a je veľmi príjemný na dotyk.

Pre módne účely sa elastan navyše častokrát používa spolu s bavlnou, čím sa výsledná textília veľmi príjemná na nosenie.

Bavlna

Bavlnu iste poznáte najlepšie. Jednou z najdôležitejších vlastnosti bavlny je jej pevnosť v ťahu a odere. Pokiaľ sa bavlna namočí, jej pevnosť sa dokonca zvyšuje. Ďalšou výhodou je jej jemnosť. Na dotyk je to príjemný materiál, ktorý vie nasať veľké percento vlhkosti a pokožka pod bavlneným materiál dýcha. Preto sa aj využíva pri výrobe spodnej bielizne, ktorú Vám dodávame od českého výrobcu. Bavlna sa vie veľmi rýchlo pokrčiť a v zime vás nezahreje. Preto v súčasnosti sa bavlna pri výrobe kombinuje, v určitom percente, aj s inou (väčšinou syntetickou) látkou, ako je napríklad elastan, ktorý je pružný, nekrčivý a vďaka bavlne si materiál zanechá svoju pevnosť a vzdušnosť. Určite aj vy máte radi bavlnené oblečenie vďaka jej pohodlnosti, preto Vám ponúkame značkové výrobky z tohto príjemného materiálu.

Modal

Modal je prírodné vlákno vyrobené z bukovej dreviny. Modalová látka o rovnakej gramáži ako bavlnená látka pojme o 50% viac vlahy, telo teda bude o to suchšie. Modal v sebe drží farbivo pevne a nepúšťa ani v horúcej vode. Látka ani po mnohých praniach nemení farbu, a tiež sa nezráža. Látka z modalu je na telo jemnejšia a príjemnejšia. 

Akryl

Akryl je taktiež súhrnné označenie pre viacero druhov syntetických vlákien. Prvý krát sa tento materiál vyprodukoval v roku 1941 a mal slúžiť ako náhrada drahej a málo dostupnej vlny. V súčasnosti sa akrylové vlákna vyrábajú komplikovaným procesom polymerizácie. Práve jeho vlastnosti podobné prírodnej vlne mu zaistili vysokú mieru popularity.

Vlastnosti akrylu sú naozaj až priveľmi podobné vlne. Ide o veľmi ľahký materiál, ktorý je však zároveň príjemný na dotyk a ľahko sa udržiava v dobrom stave. Odoláva aj veľkému množstvu praní a jeho vlastnosti sa časom len tak ľahko neznížia. Jeho obrovskou výhodou je skvelá schopnosť udržiavať farbu a taktiež to, že je na rozdiel od vlny hypoalergénny.